Technologie
V našem odborném závodě zpracováváme zakázky z různých materiálů všemi důležitými technologiemi obrábění, včetně aditivního. Vlastníme a provozujeme zařízení, stroje a systémy umožňující dosáhnout té nejvyšší kvality a pracují na nich vždy specialisté a mistři daného oboru s dlouholetou praxí. Přehled těch nejdůležitějších naleznete níže, rozdělené do jednotlivých oblastí tak, jak procházejí standardním výrobním procesem.
Broušení je třískové obrábění, kde úběr materiálu zajišťuje mnoha břitý nástroj vytvořený ze zrn brusiva a může mít různou podobu a tvar. Strojem je vždy bruska, kde vykonává brusný nástroj rotační pohyb
a obrobek se posouvá do záběru. Pohyby nástroje a obrobku mohou být ale kombinované, tedy oba se otáčí, posouvají nebo stojí a rotují. Broušení je nejstarší technologí obrábění. Dle tvaru obrobku a tvaru nástroje i způsobu broušení existuje mnoho typů: broušení rovinných ploch, rotačních ploch povrchu nebo otvorů, zapichovací nebo bezhroté. Operace broušení patří velmi často k dokončovacím a dosahuje se zde vysoké přesnosti rozměru s nízkou odchylkou geometrie i tvaru a velmi vysoké kvality drsnosti povrchu.
Parametry:
- přímost a rovinnost 0,01/100 mm
- max. rozměr plochy obrobku 400×150 mm
- drsnost povrchu Ra 0,8
Soustružení je třískové obrábění materiálu jednobřitým nástrojem – nožem na strojích soustruh. Nástroj je stacionární (nepohybuje se), zatímco obrobek rotuje a nůž je rovnomerně posouván v záběru souběžně s osou rotace nebo kolmo na tuto osu. Soustružením se vytvářejí válcové součásti a zaoblené tvary. Soustružíme jak podélné výrobky (hřídele, táhla, čepy), tak ploché (podložky, desky, příruby), ale také různé závitové tyče i vodící šrouby.
Parametry:
- obrobek do délky 750 mm, hmotnosti 100 kg
- max. průměr obrobku 350 mm, pro delší do 50 mm
- CNC obrábění tvarů rozměr do 350×500 mm
- závitování vnější i vnitřní všechny typy a stoupání
- geometrická přesnost do 0,02 mm
Frézování je strojní třískové obrábění materiálu vícebřitým nástrojem – frézou, prováděné na strojích frézka. Nástroj fréza koná otáčivý pohyb
a pod břity nástroje je rovnoměrně posouván materiál určený k obrábění. Frézování je nejrozšířenější způsob obrábění a dle typu nástroje lze opracovat nejrůznější typy ploch i velmi složitých tvarů. Frézujeme plochy rovné, rádiusové ale i kruhové, frézujeme ozubená i řetězová kola, více drážkové hřídele, šneky, tvarové segmenty.
Parametry:
- obrobek až do rozměru 900x800x600 mm, hmotnosti 2 tuny
- standardní rozměr pro běžné frézování 400x300x200 mm
- CNC obrábění tvarů rozměr do 400x400x300 mm
- ozubená kola modul 0,5 až 3,5 průměr do 300 mm
- geometrická přesnost ploch do 0,02 mm
Honování a lapování jsou dvě dokončovací technologie opracování, kde lze dosáhnout naprosto nejvyšších kvalit drsnosti povrchu. Nástrojem jsou lapovací a honovací kameny, prášky nebo pasty. Operace jsou prováděny na honovacích strojích, lapování lze provádět i ručně lapovacími trny. Nástroj lapovací nebo honovací hlava provádí složený šroubovitý pohyb – posouvá se v ose otvoru a pomalu se otáčí. Těmto operacím musí vždy předcházet broušení, vystružování nebo vyvrtávání, které odstraní geometrické nepřesnosti. Honování a lapování zmenšuje jednostranné orientované povrchové rýhy v materiálu po předchozím obrábění a vytváří mnohonásobně jemnější křížové rýhování povrchu. Honování zlepší geometrické odchylky, především ovalitu a kuželovitost otvoru. Honují a lapují se například pinole koníků soustruhů, vzduchové
a hydraulické válce a pístnice, otvory hydraulických kostek a rozvodů, ale i válce motorů a ojnice pístů.
Při lapování odebírá materiál zrna volného brusiva, která jsou nesena kapalinou nebo obsažena v měkké pastě a přiváděna mezi povrch obrobku a lapovacího nástroje.
Parametry:
- přesnost rozměrů v třídách IT4 až IT5
- dosahovaná drsnost povrchu Ra = 0,1 až 0,2 µm
Zaškrabávání je velmi speciální třískové obrábění, nástrojem je tvrdokovový plátek nebo plátek slinutého karbidu upnutý v ručním nebo strojním škrabáku. Škrabák vykonává suvný pohyb vpřed a přítlakem na plátek dojde k odříznutí třísky z materiálu. Jedná se vždy o ruční práci.
I strojní škrabák je veden manuálně pracovníkem – škrabačem, pouze pohyb plátku zajišťuje motor. Obrobek je vždy v klidové poloze. Tato technologie stále patří mezi jediné, kde lze dosáhnout nejvyšší geometrické přesnosti výrobku (rovinnost, přímost, souběžnost, kolmost, kruhovitost, kuželovitost a další), která se dle požadavku a materiálu pohybuje v řádech desetin tisíciny milimetru (0,0001 mm). Žádnou jinou dostupnou technologií, ani broušením ani lapováním nelze stále dosáhnout přesnějších výsledků geometrických parametrů. S ohledem na náročnost a velmi vysokou pracnost se zakrabávání používá pro styčné vodící plochy, kde jsou požadavky nejen na vysokou přesnost, ale především na dlouhou živostnost a funkčnost těchto ploch. Jsou to především vodící plochy velmi přesných obráběcích strojů, měřících přístrojů a kalibrační či etalonové plochy, kruhové, kuželové nebo rádiusové plochy uložení otočných stolů, upínacích trnů nebo obřích ložisek či oběžných kruhových drah. Plochy určené k přesnému zaškrabávání musí být před tím obrobeny velmi přesným frézováním, přetáčením nebo hoblováním, nikoliv broušením.
Parametry:
- geometrická přesnost až 0,002 mm
- velikost a hmotnost obrobku bez omezení
- záškrab až do třídy 00 (kalibry, měřidla, tušírky)
Oblast dělení materiálu
Všechny materiály, hutní, kruhový nebo deskový jsou dodávány v normalizovaných rozměrech a před vlastní výrobou součásti musí být naděleny. Dělení materiálu provádíme podle typu materiálu a profilu řezáním, upichováním, stříháním, rozbrušováním, výsekem a řezáním plazmou. Při třískovém dělení používáme kotoučové, pásové a frikční pily, pro stříhání tabulové nůžky a vysekávací lisy, pro silné plechy a desky plazmový hořák.
Parametry:
- řezání CNC pilou délka tyčí max. 6 metrů, rozměr 200×200 mm
- řezání plazmou bez omezení délky a rozměru
- stříhání do formátu 1000×2000 mm tl. 2,0 mm
- přesnost řezu CNC +/- 0,5 mm, ostatní +/- 1,0 mm délky
Svařování je proces, který slouží k vytvoření trvalého, nerozebíratelného spoje dvou a více součástí. Obecným požadavkem na proces svařování je vytvoření takových termodynamických podmínek, při kterých je umožněn vznik nových meziatomárních vazeb.
Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.
Svařujeme ocel, nerez, hliník a jeho slitiny, měď a mosaz. Dle konstrukce, technologie a materiálu používáme všechny potřebné metody: MMA (obalenu elektrodou) metoda 111 dle ISO4063, dále MIG (elektrodou v inertním plynu) metoda 131 dle ISO4063 a metodou TIG (wolframovou elektrodou v inertním plynu) metoda 141 dle ISO4063.
Parametry:
- ocel a nerez do tloušťky 15 a 8 mm
- hliník do tloušťky 8 mm
- speciální kruhové koutové svary od průměru 20 až do 500 mm
3D tisk je aditivní výrobní metoda, při které jsou na sebe tryskou nanášeny jednotlivé vrstvy roztaveného tiskového materiálu. Ten po zchladnutí vytváří jednolitý objekt.
Na rozdíl od technologií třískového obrábění šetří tento přístup značné množství použitého vstupního materiálu. Také lze dosáhnout tvarů
s dutými prvky uvnitř objektu, které nelze opracováním nikdy dosáhnout ani za použití víceosých CNC strojů.
Vyrábíme metodou FDM z materiálů PLA, ABS, ASA, PETG, PC, TPU. Umíme provést přípravu 3D dat pro tisk i úpravy, případně celistvý návrh 3D modelu.
Parametry:
- objekty do velikosti 230x230x230
- výška vrstvy 0,1mm a více
- šířka stopy 0,4 mm nebo 0,2 mm